Ugryzienie szerszenia - postępowanie
Szerszenie budzą wiele emocji, gdy tylko pojawią się w zasięgu wzroku. Są duże, mają sporych rozmiarów żądło, którym potrafią zadać bolesne ukłucie i wstrzyknąć jad. Reakcja organizmu na atak może być łagodna, ale może także mieć postać wstrząsu anafilaktycznego lub toksycznego.
Po czym rozpoznać ugryzienie szerszenia?
Jad szerszenia stanowi mieszaninę wielu związków. Niebezpieczne dla zdrowia i życia są alergeny: PLA, antygen 5, krabrolina. To one są odpowiedzialne za reakcje uczuleniowe.
Reakcje na wstrzyknięcie jadu są bardzo różne. Najłagodniejszą konsekwencją użądlenia szerszenia jest reakcja miejscowa pozbawiona znamion alergii. Pojawia się wówczas silny ból i opuchlizna wraz z zaczerwienieniem. Ponadto ze względu na duży rozmiar żądła w miejscu wkłucia może wraz z czasem pojawić się ropna wydzielina. U osób wrażliwych na użądlenia i ugryzienia owadów może pojawić się rozleglejsza reakcja miejscowa. Wówczas obrzęk ma średnicę przekraczającą 10 cm i utrzymuje się dłużej niż dobę.
Ugryzienie szerszenia wiąże się z ogromnym bólem i opuchlizną. W przypadku użądlenia przez kilka szerszeni trzeba natychmiast wezwać pomoc lekarską. Na te owady powinny szczególnie uważać osoby, które są uczulone na jad szerszeni, bo użądlenie w ich przypadku może zakończyć się wstrząsem anafilaktycznym.
Ugryzienie szerszenia: pierwsza pomoc
- Przemyj miejsce na skórze, na którym doszło do ugryzienia (woda z mydłem, spirytus salicylowy, woda utleniona, a także każdy inny środek odkażający).
- W miejsce użądlenia przyłóż kompres (kostka lodu, zimne metale) lub okład (sok z cytryny lub ocet) – okład musi być koniecznie o słabym odczynie kwaśnym.
- Jeśli po użądleniu pojawi się obrzęk lub zaczerwienienie, trzeba podać leki odczulające i przeciwzapalne.
- Jeśli użądlona została osoba z uczuleniem na jad szerszeni lub doszło do użądlenia w okolicy ust, warg, gardła lub doszło do wielokrotnego użądlenia przez szerszenie, koniecznie wezwij pogotowie ratunkowe lub udaj się z poszkodowanym do najbliższego szpitala.
Osoby użądlone na jad owadów błonkoskrzydłych w okresie letnim często noszą przy sobie adrenalinę i leki przeciwhistaminowe – udzielając pomoc takiej osobie upewnij się, czy ma przy sobie te substancje.
Ugryzienie szerszenia– zapobieganie
Najlepiej przed wyjściem na świeże powietrze stosuj specjalnie preparaty, które chronią przed owadami. Pamiętaj też o odpowiednim ubiorze. Jeśli wybierasz się do lasu lub na łąkę, koniecznie zakładaj długi rękaw i długie spodnie, czapkę na głowę i kryte buty.