Witamina D – jaka dawka jest bezpieczna?
Wyniki badań prowadzonych w ciągu ostatnich lat wskazują na wiele korzyści związanych z dostarczaniem witaminy D. Obecnie witamina ta nie jest kojarzona wyłącznie z regulacją gospodarki wapniowo-fosforanowej. Coraz częściej wskazuje się na szerokie możliwości jej wykorzystania w profilaktyce, a nawet leczeniu niektórych chorób.
Badania ostatnich lat sugerują, że utrzymanie prawidłowego stężenia witaminy D3 nie tylko zapobiega krzywicy i osteomalacji, ale także ogranicza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, udaru mózgu, nowotworów, cukrzycy, zakażeń czy chorób z autoagresji, a nawet depresji.
Suplementacja witaminy D w populacji osób zdrowych
Zalecenia suplementacji witaminą D dla osób zdrowych są następujące:
- Noworodki i niemowlęta (0-12 m-cy):
- Suplementacja witaminą D powinna się rozpocząć od pierwszych dni życia niezależnie od sposobu żywienia noworodka (pierś/mleko modyfikowane) uwzględniając jednak jej zawartość w mleku modyfikowanym.
- Suplementacja w dawce 400j.m/dobę do 6 miesiąca życia
- Suplementacja 400-600j.m/dobę między 6-12 miesiącem życia
- Dzieci i młodzież (1-18 lat):
- Suplementacja w dawce 600-1000j.m/dobę zależnie od masy ciała w miesiącach wrzesień-kwiecień
- Suplementacja w dawce 600-1000j.m/dobę zależnie od masy ciała przez cały rok, jeśli nie jest zapewniona efektywna synteza skórna witaminy D w miesiącach letnich
- Dorośli (>18 lat) i seniorzy:
- Suplementacja w dawce 800-2000j.m/dobę zależnie od masy ciała w miesiącach wrzesień-kwiecień
- Suplementacja w dawce 800-2000j.m/dobę zależnie od masy ciała przez cały rok, jeśli nie jest zapewniona efektywna synteza skórna witaminy D w miesiącach letnich
- Seniorzy (65+ lat) powinni otrzymywać suplementację w dawce 800-2000j.m/dobę zależnie od masy ciała przez cały rok, ze względu na obniżoną efektywność skórnej syntezy witaminy D
Jaka dawka witaminy D jest bezpieczna?
Górne dopuszczalne dobowe dawki witaminy D dla zdrowej populacji wynoszą w przypadku:
- noworodków i niemowląt (0–12 miesięcy): 1000 IU/dzień
- dzieci w wieku 1–10 lat: 2000 IU/dzień
- młodzieży w wieku 11–18 lat: 4000 IU/dzień
- dorosłych i seniorów z prawidłową masą ciała: 4000 IU/dzień
- kobiet w ciąży i karmiących piersią: 4000 IU/dzień
- dorosłych i seniorów z nadwagą lub otyłością: 10000 IU/dzień
Kto i kiedy powinien suplementować witaminę D?
Suplementacja witaminy D powinna leżeć w gestii wszystkich osób, chcących cieszyć się dobrym zdrowiem. Szczególnie jednak na jej suplementację powinny zwrócić kobiety w ciąży i kobiety karmiące, a także zadbać, by ich maleństwa otrzymywały dodatkowe ilości witaminy D w kroplach lub kapsułkach. W Polsce okres słonecznych dni jest ograniczony, a więc każdy obywatel naszego kraju jest podatny na niedobór witaminy D. Zatem, gdy tylko letnie dni dobiegają końca, a zaczyna się jesienna rzeczywistość, witamina D powinna nam towarzyszyć w postaci kapsułek lub tabletek, które poprawią naszą kondycję i wesprą układ immunologiczny.
Witamina D - działanie
Witamina D odpowiada za uwalnianie serotoniny oraz dopaminy, a więc od niej uzależnione jest nasze samopoczucie. Dzięki licznym badaniom i rozwoju medycyny dzisiejsza wiedza potwierdza, że witamina D oraz jej podgrupy tj. witamina D1, witamina D2 i witamina D3, są niezbędne do zachowania prawidłowej gospodarki fosforowo-wapniowej, a więc wpływa na zdrowe i mocne kości. Obniża poziom złego cholesterolu, wzmacnia układ krwionośny i chroni nasze zęby przed próchnicą. Podnosi naszą ogólna odporność i gwarantuje piękne, mocne włosy.