Uwaga na KLESZCZE !!!

Kleszcze to pajęczaki z podgromady roztoczy. Znanych jest około 900 gatunków. Wszystkie kleszcze są pasożytami zewnętrznymi kręgowców, a w trakcie żerowania przenoszą groźne choroby odkleszczowe, m.in. KLESZCZOWE ZAPALENIE MÓZGU, ORAZ BORELIOZĘ.

Zmiany klimatyczne sprzyjają zwiększeniu się liczebności kleszczy. Dzieje się tak dlatego, że mogą one łatwiej przeżyć zimę i mają też szansę na dłuższy czas wylęgu. Wiosna, lato, a także jesień to najlepsza pora na ich rozmnażanie. Występują w lasach liściastych i mieszanych, na łąkach, ale również na naszych podwórkach.

Kleszcze nie spadają, ani nie skaczą na nas z drzew. Najczęściej wspinają się na trawy i krzewy maksymalnie do wysokości 120-150 cm, a my zbieramy je na siebie po prostu ocierając się o taki krzak. Najbardziej przyciąga je kolor biały, ruch powietrza, ciepło i zapach naszego potu.

Kleszcz wbija się w nasze ciało swoimi odnóżami w skórę oraz ubranie człowieka. Następnie wędrują po ciele szukając najlepszego miejsca. Wybierają miejsca miękkie. W przypadku dzieci jest to skóra głowy, a w przypadku dorosłych miejsca za uszami, na granicy włosów, na karku, na ramionach, w zgięciach łokci, pod pachami, pod biustem, w okolicach pępka, w pachwinach, wokół genitaliów czy pod kolanami.

Największa aktywność pajęczaków przypada na porę przedpołudniową między godziną 8-12 oraz porę wieczorną 16-20. W Polsce występuje 19 gatunków kleszczy. Wspólną ich cechą jest potrzeba zaspokajania głodu krwi.

Pasożyty wprowadzają do naszego organizmu substancje znieczulające, przeciwkrzepliwe oraz przeciwzapalne, dlatego ich ugryzienie nie boli. Kleszcz wbija się w ciało człowieka bardzo mocno.

Warto pamiętać, że nie każdy kleszcz jest nosicielem boreliozy, jak również innych chorób, dlatego po ukąszeniu nie powinniśmy panikować.

Borelioza

Bardzo niebezpieczną, najbardziej znaną i najczęściej przenoszoną przez kleszcze chorobą jest borelioza.

Jeśli wystąpi rumień wędrujący, to diagnoza jest prosta, jednak często konieczne są badania w kierunku boreliozy.

Borelioza, bez względu na rodzaj i stopień zaawansowania atakuje tkankę łączną, mięśniową i nerwową. Pierwsze objawy choroby rozwijają się w ciągu 1-3 tygodni od ukąszenia.

Mogą pojawić się objawy skórne tzw. rumień wędrujący – zaczerwienienie o średnicy od kilku do kilkunastu centymetrów, które może być lekko wypukłe, ciepłe, bolesne przy dotyku.

Kleszczowe zapalenie mózgu.

Najgroźniejszą chorobą jest kleszczowe zapalenie mózgu. Można się przeciwko niemu zaszczepić, jednak dawki przypominające trzeba przyjmować co trzy lata. Objawy choroby pojawiają się w ciągu dwóch tygodni i przypominają grypę. W 70-80 % przypadków zostaje ona zahamowana w pierwszej fazie. U reszty zakażonych osób wirusy przedostają się do centralnego układu nerwowego, gdzie mogą wywołać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych


MOŻNA ZAPOBIEC TEJ GROŹNEJ CHOROBIE POPRZEZ SZCZEPIENIA OCHRONNE PRZECIW KLESZCZOWEMU ZAPALENIU MÓZGU!


Jak chronić się przed kleszczami i co robić gdy Cię ugryzie?

Gdy wybieramy się na spacer do lasu oraz w inne miejsca gdzie występuje zieleń, należy założyć odzież z długimi rękawami i długimi nogawkami. Najlepiej gdy ubranie jest zakończone ściągaczem. Obuwie powinno być kryte. Odzież oraz skórę można spryskać preparatem odstraszającym kleszcze. Ubranie może być jasne, bo wtedy łatwiej jest wypatrzeć kleszcza.

Jak prawidłowo usunąć kleszcza?

Gdy jednak znajdziemy u siebie lub kogoś z bliskich kleszcza należy jak najszybciej go usunąć. jak to zrobić? Najlepiej pęsetą z cienkimi końcami lub specjalnymi „kleszczołapkami” lub za pomocą pompki ssącej, które możemy kupić w aptece.

Kleszcza możemy usunąć chwytając go jak najbliżej skóry, lekko podważając i szybkim, pewnym ruchem ciągnąc do góry. Powinno się go usunąć w całości. Należy unikać możliwości zmiażdżenia kleszcza, by uniknąć wpuszczenia do naszego organizmu wirusów i bakterii.